Ako maximalizovať vplyv vášho firemného blogu na verejnosť

blog firmyDobre urobený firemný blog ponúka platformu na demonštrovanie myšlienok, predvádzanie vašich úspechov a zdieľanie vašich názorov na aktuálne problémy v odvetví. Poskytuje tiež skvelú príležitosť spojiť sa tak s potenciálnymi ako aj existujúcimi zákazníkmi, adresovať ich konkrétne problémové miesta a ponúknuť dobré rady.

Hodnota blogovania bola vyzdvihnutá vo výskume realizovanom spoločnosťou HubSpot, ktorá zistila, že podniky, ktoré publikujú blog, získavajú o 55 percent vyššiu návštevnosť na svojich webových stránkach oproti tým, ktorí nepublikujú.

Obsah, tón a štýl, ktorý si adoptujete, však ovplyvní, ako efektívny váš blog je ako nástroj PR a marketingu. Tu je našich desať tipov, ktoré vám pomôžu dostať zo svojho firemného blogu maximum.

1. Získajte správny obsah

Informatívny obsah je nevyhnutnosťou, keďže je nepravdepodobné, že sa návštevníci vrátia, pokiaľ im neposkytnete žiadnu hodnotu. V prvom rade je potrebné, aby ste mali na pamäti, že blog nie je nástroj určený na predaj! Ak sa pokúsite predať niekomu niečo skôr ako si získate ich dôveru, budete mať pred sebou namáhavý boj. Pamätajte si, že čitatelia majú záujem o vaše vedomosti a skúsenosti, takže popremýšľajte o bolestivých miestach vášho obecenstva a o tom, ako ich môžete pomôcť vyriešiť. Ak ponúknete dôveryhodné rady a náhľad, čitatelia vás prestanú vnímať ako predajcu a začnú o vás rozmýšľať ako o dôveryhodnom zdroji.

2. Udržiavajte to krátke

Čitatelia sa rýchlo vzdajú, ak sa musia brodiť tonami textu a nekonečne sa posúvať nadol, aby sa dostali k vašej pointe v čo najmenej slovách. Ak zistíte, že váš príspevok do blogu má viac ako 800 slov, tak zvážte rozdeliť ho na dve časti. Podnadpisy, tučný text a hypertextové odkazy tiež pomáhajú spraviť obsah stráviteľnejším.

3. Premýšľajte o štýle

Obchodný blog by mal byť samozrejme profesionálny, ale to neznamená, že musí byť fádny. Uistite sa, že ste do svojich príspevkov vložili aj osobnosť a adoptujte si konverzačný tón. Zároveň k tomu pristupujte tak, ako by ste pristupovali ku každej ďalšej forme publikovaného obsahu a uistite sa, že váš blog je overený aspoň jednou ďalšou osobou, aby ste sa vyhli trápnym chybám.

4. Uvítajte komentáre a buďte otvorení kritike

Spoločnosti sú často nervózne zo sprístupňovania svojich blogov komentárom od svojich čitateľov v strachu z negatívnej spätnej väzby. Blogy však ponúkajú skvelú príležitosť získať lepšiu predstavu o tom, ako je vaša organizácia vnímaná širším trhom a výhody interakcie s čitateľmi ďaleko prevyšujú akékoľvek nevýhody (okrem toho máte možnosť všetky komentáre spravovať tak ako prichádzajú). Dbajte však na to, aby ste v prípade, že váš blog dostáva komentáre, odpovedali vhodným spôsobom, takže čitatelia budú vedieť, že ich názor má hodnotu.

5. Propagujte svoj blog

Len čo začnete blogovať, nepredpokladajte, že ľudia ho jednoducho nájdu a prídu. Budete ho musieť aktívne propagovať nielen na online, ale pokiaľ možno aj v offline kanáloch. V súčasnosti je veľmi dôležité aby váš web bolo možné nájsť cez vyhľadávače, to vám môže zaistiť každý dobrý seo konzultant. Uistite sa, že odkaz naňho sa nachádza na vhodnom mieste na vašej domovskej stránke a vo vašich podpisoch v e-mailoch (je prekvapivé, koľko spoločností to zabúda robiť) a čo je kľúčové, distribuujte ho prostredníctvom všetkých vašich kanálov na sociálnych sieťach. Navyše, registráciou vášho blogu na stránkach ako je Technorati a predkladanie vašich príspevkov na stránky ako je Digg, StumbleUpon a Delicious spôsobí, že ho čitatelia nájdu ľahšie, čo nás aj privádza k nášmu ďalšiemu tipu.

6. Buďte sociálni

Sociálne médiá sú jedným z najefektívnejších spôsobov ako váš blog propagovať. Zahrnutie nástrojov na zdieľanie pre významné stránky ako je LinkedIn, Facebook a Twitter umožňuje čitateľom rýchlo a jednoducho váš obsah odosielať a napomôcť tak zvýšiť vášmu blogu návštevnosť. Je však rovnako dôležité podporiť vašich zamestnancov v tom, aby to robili tiež. Všetky príspevky by mali byť tweetované, zverejnené v relevantných skupinách na LinkedIn a zdieľané prostredníctvom Google+, Facebooku a akejkoľvek ďalšej sociálnej stránky, ktorú môžu vaši zamestnanci mať. A čo viac, využívanie RSS kanálov vám tiež zabezpečí to, že vaši čitatelia budú notifikovaní vždy, keď zverejníte nový materiál.

7. Merajte

Nástroje webovej analýzy ako je Google Analytics vám umožnia merať návštevnosť vygenerovanú vaším blogom a obsahujú obrovské množstvo dodatočných informácií ako napríklad odkiaľ pochádzajú odporúčania a ktoré príspevky vyvolávajú najväčší záujem. Je dôležité túto informáciu využiť, aby ste zušľachtili spôsob, akým blogujete a aby ste aj naďalej poskytovali svojim čitateľom to, o čo majú záujem.

8. Nezabudnite na nadpis

Nadpisy hrajú kľúčovú úlohu pri motivovaní ľudí k tomu, aby pokračovali v čítaní, takže samozrejme je nimi potrebné ich zaujať. Sú však využívané tiež vyhľadávačmi pre identifikáciu toho, o čom príspevok je, takže sa uistite, že nadpisy obsahujú kľúčové slová a sú z hľadiska témy príspevku relevantné.

9. Jeden obrázok dokáže vystihnúť tisíc slov

Zaujímavé obrázky ako sú infografiky, fotografie a video obsah, to všetko vám môže pomôcť váš blog zatraktívniť, ale čo si mnoho ľudí neuvedomuje je to, že môžu byť tiež užitočným nástrojom SEO. Uverejňovanie obsahu prostredníctvom Google+ je jednoduchým spôsobom ako zabezpečiť, že všetky vaše obrázky sú indexované a vyhľadateľné, zvyšujúc tak šance, že čitateľ váš blog nájde prostredníctvom vyhľadávania obrázkov Google.

10. Pridajte výzvu k akcii

Znovu, ďalším elementom, ktorý často chýba, je to, že každý príspevok v blogu by mal zahŕňať ‘výzvu k akcii’. Toto by malo ľudí motivovať urobiť ďalší krok, či už je to okomentovanie príspevku, spojenie sa s vami na twitteri, či zaregistrovať sa pre váš newsletter.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *