Prečo američania volajú futbal soccer

Hra s dvomi menami: Historici odhalili, prečo Amerika volá hru, ktorú zvyšok sveta volá futbal „soccer“- a zistili, že Briti sú na vine.

Slovo „soccer“ je v skutočnosti britským, pochádza zo spojenia „Association Football“, zistili americkí historici.

Skúmali históriu slova a kultúrne rozdiely za ním.

V skutočnosti, používanie tohto slova siaha späť 200 rokov.

„Američania už dávno referujú „Association Football“ ako „soccer“, veľa ľudí preto aj verí, že to je slovo vynájdené v Amerike,“ napísal profesor Michiganskej univerzity Stefan Szymanski. „Mnohí sa snažia spájať americké používanie tohto slova s údajným americkým imperializmom a kultúrnou hegemóniou.“

Výskum však zistil, že slovo soccer v skutočnosti vzniklo v Británii na konci devätnásteho storočia, a tam bolo bežne používané.

„Zdá sa, že ako popularita socceru v USA rástla,  toto slovo bolo v Británii a iných krajinách používané menej a menej.

Výskum analyzoval používanie týchto dvoch slov (soccer a futbal) od roku 1900, a zistilo sa, že Briti ho prestali používať len asi pred 35 rokmi. Američania medzitým vymysleli svoju vlastnú variantu hry, ktorú jednoducho nazvali „futbal“ začiatkom 20. storočia.

‚Association football „sa stal soccerom v Amerike, a to, čo bolo vo Veľkej Británii známe ako „gridiron“ sa stalo v Amerike futbalom.

Od roku 1980 použitie slova „soccer“ v britských publikáciách klesol, a tam kde to je použité, to zvyčajne odkazuje na americký kontext.

S rastúcou popularitou socceru v USA a zvyškom sveta trvajúcom na tom, že soccer nie je futbal, sa zdá, že nakoniec bude potrebné vymyslieť nejaké riešenie. V súčasnosti je však nemysliteľné, že najpopulárnejší šport na svete, ktorý je zároveň aj obrovským biznisom – príkladom je anglická premier league, by sa volal inak ako futbal.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *